Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                     Bydlení

Nejvhodnější je klec. Po hladkých stěnách v akváriích nemůžou moc dobře šplhat a navíc může hrozit přehřátí, pokud necháte potkánka na sluníčku nebo u blízko u topení. Jako podestýlku doporučuji neprašné hobliny, nebo kukuřičnou podestýlku. Dále by v kleci neměla chybět napáječka, nebo miska s vodou aby se mohl potkánek napít. Nesmíme zapomenout ani na misku, do které dáváme zrní a ostatní papání. Pak nějaký domeček nebo skrýš, můžeme použít květináč, různé krabice, košíky atd.. Velmi vhodný je také hamak = zavěšený kus látky, můžeme použít staré tričko, ručník atd.. poté přichytíme kolíčkama na prádlo nebo zavíracími špendlíky. Potom budou potkánci potřebovat nějaké větve, nejlépe z ovocných stromů - potkánci je mohou okusovat a zároveň po nich šplhat. Vhodné jsou také ruličky od toaletního papíru, různé trubky a žebříčky na prolézání, provazy atd.. Každopádně zařiďte potkánkům takové prostředí, aby byly spokojeni a cítili se jako doma :o)))

Obrazek

- tohle je naše klec

                                             Krmení        

Potkánci patří mezi všežravce. To ovšem neznamená, že si dají párky s kečupem s vámi k večeři :o) 2 x týdně dáváme potkánkům něco tvrdého na okusování - může být tvrdý chléb nebo větvičky nejlépe z ovocných stromů.  Každý den potkyše krmíme zrním. Někteří chovatelé zrní kupují a dávají je rovnou potkánkům a jiní si zrní míchají. Já zrní pro potkyše míchám. Nejprve dám základní zrní ze zverimexu pro drobné hlodavce - půl kila stojí 9 ,- kč, přidám - kukuřičné lupínky cornflakes, ovesné vločky a piškoty na malé kostičky. Nesmíme zapomenout ani na zeleninu nebo ovoce. Konkrétně - jablko, banán, mrkev, brambora (vařená i syrová), okurka, rajče atd... Občas můžeme nabídnout - těstoviny, maso, vajíčko, sýr, jogurt (přibiňáček),atd.. nedáváme kořeněná jídla! Jako pamlsek můžeme potkánkům dávat různé krekry a dropsy, speciálně pro ně, ty milují :))

Péče

Potkánci patří mezi společenská zvířata - to dokazuje i to, že v přírodě žijí v koloniích - samičky, samečci, mláďata i dospělí jedinci. Na to bychom neměli zapomínat ani u čistokrevných potkanů. Pokud z nějakého důvodu, můžete mít potkana jenom jednoho, kupte si raději samečka, tomu samota nevadí tolik jako samičce. Ideální je mít spolu minimálně dva potkánky stejného pohlaví. Lépe se mezi sebou snáší samičky, ale i samečci - když si na sebe zvyknou. Pokud máte jen jednoho potkánka, je důležité se mu věnovat - alespoň hodinu denně, nejlépe dvě. Můžete si potkánka jen chovat a hladit, nebo spolu můžete vymýšlet různé hry. Hodně štěstí při hrách s Vaším potkánkem :)